Jeżeli "łączymy" kredyty gotówkowe w jeden, to mowa może być tylko o kredytach konsolidacyjnych. Warunkiem otrzymania kredytu konsolidacyjnego w każdym banku, jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa i pozytywna historia kredytowa w BIK.
Nie są to jakieś szczególne warunki, specyficzne dla kredytów konsolidacyjnych. W przypadku każdego kredytu obowiązują te same warunki (a mowa jest oczywiście o kredytach bankowych). Wnioskować o kredyt konsolidacyjny można standardowo i również dobrze może to być kredyt konsolidacyjny przez internet, nie ma znaczenia. Jednak bank ma obowiązek sprawdzić czy nasz budżet wytrzyma obciążenie ze spłatą raty w określonej wysokości.
Po drugie kredyty i pożyczki, które zamierzamy skonsolidować, muszą znajdować się w raporcie BIK i zostać zaakceptowane przez bank. Może on wykluczyć np. wybrane zobowiązania. I tak się dzieje często w ofertach dla nowych klientów – nie można wówczas spłacić zobowiązań zaciągniętych w tych banku.
Kredyt konsolidacyjny umożliwia „połączenie” kilku kredytów w jeden. Polega to na tym, że nowym kredytem (konsolidacyjnym) spłacane są aktualne zobowiązania kredytowe. Wydłużenie czasu spłaty wpływa na zmniejszenie raty i odciążenie domowego budżetu. Jednak wydłużenie czasu kredytowania wiąże się z większym kosztem odsetkowym, bo występuje oprocentowanie kredytu. Może to być jedyny koszt, ale niekiedy bank nie rezygnuje z pobierania prowizji czy wymaga wykupienia ubezpieczenia.
Plus konsolidacji kredytów?
Jeden jest plus konsolidacji: zmniejszenie raty kredytowej wpływa na obniżenie domowych wydatków. Powinniśmy jednak jednocześnie wziąć pod uwagę to, że bez podjęcia kroków dodatkowych, np. zmniejszenia innych wydatków, kredyt konsolidacyjny zadziała tylko na skutki, a nie na źródło kłopotów finansowych.
Jednak dla kredytobiorców z dobrą oceną kredytową, przeprowadzona konsolidacja kredytów i zmniejszenie raty kredytowej, to zwiększenie zdolności kredytowej i możliwość otrzymania dodatkowych środków na dowolny cel lub ewentualnie wnioskowanie o większy kredyt w przyszłości.
Jakie kredyty można „połączyć”? Konsolidacji podlegają wyłącznie kredyty, które nie są niezwiązane z finansowaniem działalności gospodarczej. Są to kredyty konsumpcyjne, takie jak pożyczki i kredyty gotówkowe, samochodowe, ale również i zadłużenie w ROR-ach i kartach kredytowych.
Kredyt konsolidacyjny, to koszt kredytowy
Konsolidować nie trzeba wszystkich zobowiązań. I niekiedy nie warto tego robić, jeżeli do zapłacenia zostaje kilka rat. Kredyt konsolidacyjny nie jest rozwiązanie dla każdego i powinien być na początku dobrze przeanalizowany.
Jeżeli jest spłacany tylko jeden kredyt, to można go również restrukturyzować. Należy w tym celu skontaktować się z kredytodawcę i poszukać odpowiedniego rozwiązania, np. tak jak przy kredycie konsolidacyjnym, wydłużając czas kredytowania zmniejszyć ratę kredytową czy może skorzystać z rozwiązań krótkoterminowych i wybrać prolongatę w spłacie lub wakacje kredytowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz